FESTIVALUL INTERNAŢIONAL de TEATRU pentru PUBLICUL TÂNĂR Iași 2019 • PROGRAM

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL de TEATRU pentru PUBLICUL TÂNĂR Iași 2019 • PROGRAM

Ediţia a XII-a  3-10 octombrie 2019

LIBERTATE

PROLOG – duminică, 29 septembrie –

Ora 18.30, foyer: lansare carte Dimineața actrițelor de Anca Hațiegan

Ora 19, sala mareChiritza în concert, Teatrul Național „Lucian Blaga” Cluj Napoca (12+)

 

Marți, 1 octombrie, showcase Teatrul Luceafărul

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 10, sala mică: Scufița Roșie (3+)

Ora 11.30, sala mareJack și vrejul de fasole (5+)

Ora 19, sala micaIstorie la persoana I  (14+)

 

Miercuri, 2 octombrie showcase Teatrul Luceafărul

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 10, sala mică: O poveste japoneză (4+)

Ora 11, sala mareJack și vrejul de fasole  (5+)

Ora 19, sala mareOrașul (spectacol concert, 12+)

 

Joi, 3 octombrie

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 10-19, foyer: expoziție Prietenii lui Crusoe, instalații interactive Compania Toc de Fusta Spania (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 10, sala mică: Yun Hyejin Theater Coreea de Sud, Lângă tine 4+ (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 11, sala mare: Kayan Marionette Egipt, Imaginație 7/Păpușile au talent Imagination7/Puppet Got Talent 4+ (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 12, Casa Cărții: Seminar internațional de critică teatrală

Ora 12, sala mică: Lansări de carte Cătălina Buzoianu, magie, abur, vis și Dramaturgie greacă contemporană (Fundația „Camil Petrescu” București)

Ora 17, sala micăspectacol-lectură texte de rezidență Paradisul de Andrei Crăciun (în parteneriat cu FILIT)

Ora 18, Palas (Zona Intersport): Nukketeatteri Sampo FinlandaCircus Sampo (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 19, sala mare:  Teatrul Act București, Moș Nichifor (14+)

Ora 20.30, Esplanada Luceafărul: Compania Fenix Germania, Lumina viziunii (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

 

Vineri, 4 octombrie

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 10-19, foyerexpoziție Prietenii lui Crusoe, instalații interactive Compania Toc de Fusta Spania (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 10, sala mică: Nukketeatteri Sampo FinlandaCircus Sampo (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 11, sala mare: Teatrul „Matei Vișniec” Suceava, Extraterestrul care își dorea ca amintire o pijama (6+)

Ora 12, Casa Cărții: Seminar internațional de critică teatrală

Ora 13, sala mică: spectacol-lectură Capra, iedul cel mic și cumătra lupoaică de Matei Vișniec

Ora 14, Colegiul NaționalTraviecircus, Mexic ItaliaFIESTA! (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 17, Institutul Francez: Compania DJARAMA, Senegal, Bucățica de lemn (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 18, Palas, zona Intersport: Compania Darwin Pimentel Venezuela, Elveția – Jonglerie latino! (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 18,30, Teatrul Luceafărul, foyer parter: Compania Fenix Germania, Lumina viziunii (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 19, sala mare: Point București, Bun de export (16+)

Ora 20, Teatru Fix : Giuvlipen Bucuresti, Sexodrom (16+)

Ora 22, Galeria Victoria (lângă Cinema Victoria) – Teatru pentru insomniaci: AUĂLEU TimișoaraFerma (16+)

 

Sâmbătă, 5 octombrie

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 10-19, foyer: expoziție Prietenii lui Crusoe instalații interactive Compania Toc de Fusta Spania (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 10, sala micăYun Hyejin Theater Coreea de Sud, Lângă tine (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+,)

Ora 11,30 sala mare: Teatrul Licurici Chișinău, Cenușăreasa

Ora 12, Casa Cărții: Seminar internațional de critică teatrală

Ora 17,30, Esplanada Teatrului Luceafărul: Nukketeatteri Sampo FinlandaCircus Sampo (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 18, sala mică: Teatrul Coquette București, Îngerul pantofilor ( 5+)

Ora 18, Pietonal Ștefan cel Mare:  Compania Darwin Pimentel Venezuela, Elveția – Jonglerie latino! (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 18,30, Esplanada Teatrului Luceafărul: Traviecircus, Mexic ItaliaFIESTA! (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 19, sala mare: Asociația TETA și Apollo 111 București,  Taximetriști (16+, conține limbaj licențios)

Ora 22, Teatru pentru insomniaci, Cafeneaua Fika (Piața Unirii): Unteatru București, Ziua necunoștinței, concert Alex Ștefănescu

 

Duminică, 6 octombrie

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 10-19, foyer: expoziție Prietenii lui Crusoe instalații interactive Compania Toc de Fusta Spania (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 10, sala mică: Hopeful Monsters Marea Britanie, Mutanți promițători (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași) nonverbal 5+

Ora 11,30 sala mare: Compania Utervision JaponiaPovestea tăietorului de bambus (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)nonverbal 5+

Ora 12, sala mică: Hopeful Monsters Marea Britanie, Mutanți promițători (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași) nonverbal 5+

Ora 12, Casa Cărții: Seminar internațional de critică teatrală

Ora 12.30, esplanada Teatrului Luceafărul: Compania Darwin Pimentel Venezuela, Elveția – Jonglerie latino! (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 17, Pietonal Ștefan cel Mare: Traviecircus , Mexic ItaliaFIESTA! (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 18, Palas (Zona Colin’s, etaj -1): Teatrul Trio Bulgaria, Aici, acolo, pretutindeni nonverbal, 4+

Ora 19, sala mare: Unteatru București, In a forest dark and deep (16+)

Ora 23, sala mare: Teatru pentru insomniaci: Teatrul LuceafărulOrașul concert spectacol, 12+

 

Luni, 7 octombrie

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 9,30, sala mică: Compania Romane Oh! BelgiaEste ca un vârf , nonverbal, 4+ (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 11,00, sala mare: Lychee Theatre Shenzhen China, O poveste chinezească (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 12, sala mică: Compania Utervision Japoniaworkshop Bunraku

Ora 12, Cărturești Palas: Lansare carte Miruna Runcan, Teatru în diorame. Discursul criticii teatrale în comunism. Fluctuantul dezgheț 1956-1964

Ora 12, Casa Cărții: Seminar internațional de critică teatrală

Ora 12, esplanada Teatrul Luceafărul:  Xirriquiteula SpaniaGirafenonverbal, 4+ (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 16, Palas: Xirriquiteula Spania Girafenonverbal, 4+  (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 18, Palas (Zona Intersport): Compania Romane Oh! BelgiaEste ca un vârf , nonverbal, 4+ (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 18,40, Teatrul Luceafărul, foyer parter: Xirriquiteula Spania Girafenonverbal, 4+  (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 19, sala mare: Fundația Art Production / Gigi Căciuleanu “Ad Hop” Company, On the Roof

Ora 20, sala mică: Asociația Art No More București, Cocoțat pe schele

Ora 20, Galeria UAP Lăpușneanu: An Tan Tina performance indepedent realizat de Nicoleta Lefter

 

Marți, 8 octombrie

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 9,30, sala mică: Compania Los Claveles SpaniaCapra cu șapte iezi (4+) (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 10, Grădinița Atelier:  Compania Romane Oh! BelgiaEste ca un vârf , nonverbal, 4+ (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 11, sala mare: Teatrul Țăndărică București, Apolodor(4+)

Ora 11, Colegiul Național „Mihai Eminescu”: Compania DJARAMA, SenegalBucățica de lemn (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 11, Colegiul Național:  Xirriquiteula SpaniaGirafe nonverbal, 4+ (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 12, Casa Cărții: Seminar internațional de critică teatrală

Ora 13, sala mică: lansare carte Drama și teatrul francofon. Antologia Forme ale exilului, forme ale rătăcirii

Ora 17, Piața Unirii:  Xirriquiteula Spania, Girafe nonverbal, 4+ (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 18, sala mică: Spectacol-lectură Viral de Bogdan Georgescu (text de rezidență, în parteneriat cu FILIT)

Ora 18, Palas (Zona Intersport):  Xirriquiteula Spania, Girafe nonverbal, 4+ (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 19, sala mare: Teatrul Mic București, Legături primejdioase (16+)

 

Miercuri, 9 octombrie

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 10, sala mică: Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Legume

Ora 10, Grădinița Atelier: Teatrul Miniatura Gdansk, Polonia, Aventura africană (1-4 ani, pentru prima oară în România, exclusiv la Iași) 

Ora 11, sala mare: Teatrul Trio Bulgaria, Aici, acolo, pretutindeninonverbal, 4+

Ora 12, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”: Compania Los Claveles Spania, Capra cu șapte iezi (4+) (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 12, Casa Cărții: Seminar internațional de critică teatrală

Ora 17, Cărturești Palas: spectacol-lectură Povești din curtea școlii de Olga Macrinici text de rezidență (în parteneriat cu FILIT); lansare carte 3 texte de rezidență pentru publiucul tânăr

Ora 18, sala mică: Teatrul Puna kuća, Zagreb, Croația, E vremea să ne jucăm nonverbal 1,5+, 40 min (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)  

Ora 18, sala Mozart, Palas Mall: Teatrul Miniatura Gdansk, Polonia, Aventura africană (1-4 ani, pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 19, sala mare: 153 de secunde un proiect independent Ioana Păun (14+)

Ora 20, Teatru Fix: Reactor de creație și experiment Cluj Napoca, Micul nostru centenar

 

Joi, 10 octombrie

Expoziție foto Radu Afrim, Băieți, fete și împrejurimi, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Ora 10, Grădinița Atelier: Teatrul Puna kuća, Zagreb, Croația, E vremea să ne jucăm Nonverbal 1,5+, 40 min (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)     

Ora 10, sala mică: Compania Samoloet, Franța, Rusia, De atunci, pinguinii zboară (4+) (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 11, sala mare: Teatrul Puck Cluj Napoca Pinocchio (4+)

Ora 11,30, sala mică: Compania Samoloet, Franța, Rusia, De atunci, pinguinii zboară (4+) (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 12, Casa Cărții: Seminar internațional de critică teatrală

Ora 18, sala mică: Teatrul Luceafărul, Istorie la persoana I

Ora 18,15, Teatrul Luceafărul, foyer: lansare carte Teatrul.ro 30 – noi nume New entries (coord. Oltița Cîntec)

Ora 18,30, Teatrul Luceafărul, foyer: Prezentare expoziției de fotografie Radu Afrim Băieți, fete și împrejurimi

Ora 19, sala mare: Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Sub fiecare pas al tău e o mină neexplodată dintr-un război neterminat cu tine 

Translate »