FITPT, ediţia a VII-a, 5-12 octombrie 2014 • Noi realităţi teatrale

29 septembrie, Parcul de cultură Copou – prefaţă FITPT: expoziţia pe gard FITPT 2014 în imagini

DUMINICĂ, 5 octombrie

Ora 10, sala mică – AnimArt Cluj Napoca
ANOTIMPURILE

Ora 11,30, sala mare – Teatrul ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti
CUI I-E FRICĂ DE BAU-BAU?

Ora 13, Cărtureşti, Palas – lansarea volumului
CARTEA PRINTULUI FERICIT – THE BOOK OF THE HAPPY PRINCE

Ora 19, sala mare – Teatrul LUCEAFĂRUL Iaşi
BASMUL PRINŢESEI REPEDE-REPEDE (premieră)

Ora 20,30, esplanada teatrului
Spectacol de videomapping şi lasere
LUNI, 6 octombrie

Ora 10, sala mică – DACHTHEATER Austria
LACRIMI DE CROCODIL

Ora 11,30, sala mică – DACHTHEATER Austria
LACRIMI DE CROCODIL

Ora 11, sala mare – Teatrul GULLIVER Galaţi
VASILACHE, MĂRIOARA ȘI INVITAȚII

Ora 12,30 sala mică
Un Camil Petrescu necunoscut conferinţă Florica Ichim
regia: Constantin Brehnescu, cu Aurelian Diaconu, Cristian Gheorghiu, Raluca Pintilie, Ionuț Gînju, Doina Iarcuczewicz, Radu Ștefan
Vernisarea expoziţiei Camil Petrescu 120
Spectacol-lectură Papuciada

Ora 18, sala mică – Teatrul GONG Sibiu
DE CE FIERBE COPILUL ÎN MĂMĂLIGĂ?

Ora 19, sala mare – Teatrul ODEON Bucureşti
PESCARUL ŞI SUFLETUL SĂU

Ora 19,30, sala mică
Film noBody Sasha Waltz (Germania)
MARŢI, 7 octombrie

Ora 9,30 şi 11,30, sala mică – Teatrul Tineretului Karlsruhe Germania
ÎNGHEŢ, TREMUR, TRANSPIR

Ora 10,00, sala de festivitati a Colegiului National „Mihai Eminescu”
Film „Strings”

Ora 20, Cărturești Palas Mall:
Andreea Dumitru • Conferinţă „PIPPO DELBONO – refuzul teatrului”
Lansare carte, Teatrul meu
Proiecţie film Grido

Ora 18, sala mică – Teatrul AD SPECTATORES Polonia
VIEŢILE SFINŢILOR DIN CARTIER

Ora 19, sala mare – ROMA ASTRA BALET Italia
DOLCE PINOCCHIO

 

MIERCURI, 8 octombrie

Ora 10, sala mică – Teatrul Luni Bucureşti
COPII RĂI

Ora 10 și 12, British Council – Loopy Sloop și Pădurea 40 de copaci (filme de animaţie cu marionete) Flexitoon Puppets and Marionettes New York (pe bază de programare(0232 316159 ; bc.iasi@britishcouncil.ro)

Ora 10 şi 11,30, sala mare – Teatrul SPRAAKMAKEND Olanda şi NORDLAND VISUAL Norvegia
MISTER MOLSK

Ora 12, sala mică – prezentare CD
DORINA ŞI CEL PIAN

Ora 17, sala mică – Conferință Mihaela Michailov
Teatrul educaţiei participative

Ora 18, sala mică – Teatrul Luni Bucureşti
COPII RĂI

Ora 19, sala mare – Teatrul NOTTARA Bucureşti
PANICA

Ora 19 şi 21, foyer Palatul Culturii – DIVADLO LISEN Cehia
PUTIN SCHIAZĂ

 

JOI, 9 octombrie

Ora 10, sala mică – Compania PHILIPPE GENTY Franţa
O CORABIE PE VALURI: ODISEEA

Ora 11, sala mare – Teatrul BABEC BITOLA Macedonia, Teatrul La Porţile Narvei Rusia
FANTOMA DIN CANTERVILLE
Ora 13, sala mică
Spectacol lectură Friedrich Dürrenmatt
Conversaţie nocturnă cu un om demn de dispreţ. Un curs pentru contemporani

ora 14, American Corner, Biblioteca Județeană „Gh Asachi”, Flexitoon Puppets and Marionettes New York
Loopy Sloop și Pădurea 40 de copaci (filme de animaţie cu marionete)

Ora 18, sala mică – Compania PHILIPPE GENTY Franţa
O CORABIE PE VALURI: ODISEEA

Ora 19, sala mare – Teatrul SPĂLĂTORIE Chişinău
AMERICAN DREAM

 

VINERI, 10 octombrie

Ora 10, sala mică – HAND TO MOUTH Theatre Marea Britanie
PIGGERY JOKERY

Ora 11, sala mare – Teatrul BABEC BITOLA Macedonia, Teatrul La Porţile Narvei Rusia
FANTOMA DIN CANTERVILLE

Ora 20,30, Cărturești Palas Mall
Brook by Brook, portrait intime
film documentar prefațat de criticul de teatru Monica Andronescu
Prezentare carte Peter Brook Fără secrete. Gânduri despre actorie şi teatru (Editura Nemira)

Ora 17, Palas Mall– HAND TO MOUTH Theatre Marea Britanie
PIGGERY JOKERY

Ora 18, sala mică – Compania ART NO MORE Bucureşti
HABEMUS BEBE

Ora 19 şi 21, lacul Ciric – Teatrul SALA MICĂ Cluj Napoca
IONA

 

SÂMBĂTĂ, 11 octombrie

Ora 10, sala mică – HAND TO MOUTH Theatre Marea Britanie
PIGGERY JOKERY

Ora 11,30, sala mare – Teatrul LUCEAFĂRUL Iaşi
BASMUL PRINŢESEI REPEDE-REPEDE

Ora 18, sala mică – Teatrul ACT Bucureşti
ILUZII

Ora 19, sala mare – Teatrul Tineretului Piatra Neamţ
CONTRA IUBIRII

Ora 20,00, Cărtureşti Palas, Film documentar • Krystian Lupa
Profetul în teatru

 

DUMINICĂ, 12 octombrie

Ora 10, sala mică – HOPA-TROP Bucureşti
NOAPTE BUNĂ

Ora 11,30, sala mică – HOPA-TROP Bucureşti
NOAPTE BUNĂ

Ora 19, sala mare – TEATRUL NAŢIONAL Sibiu
MOZART STEPS

ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI

Ora 20,30, esplanada teatrului
Spectacol de videomapping şi lasere

FITPT, ediţia a VII-a, 5-12 octombrie 2014 • Noi realităţi teatrale

Translate »