FITCT, ediţia a II-a, 4-9 octombrie 2009, „Inovaţie şi creativitate”

FESTIVALUL INTERNATIONAL DE TEATRU PENTRU COPII SI TINERET (FITCT)
„LUCEAFARUL” IASI
(4-9 octombrie 2009)

PROGRAM

DUMINICĂ, 4 octombrie

ora 10, sala mică
TEATRUL „LUCEAFĂRUL” IAŞI
ALBINUŢA după Grigore Vieru
Iaşi Luceafărul Theatre
THE BUMBLE BEE
spectacol pentru copii

ora 11 DESCHIDEREA OFICIALA

ora 11,30 sala mare
TEATRUL “PUZZLE” Montreal Canada
GRĂBEŞTE-TE!
PUZZLE THEATRE
HURRY UP!
spectacol pentru public mixt

ora 17, sala mare
TEATRUL „LUCEAFĂRUL” IAŞI
AVENTURILE BARONULUI MUNCCHAUSEN
Iaşi Luceafărul Theatre
THE ADVENTURES OF BARON MUNCHHAUSEN
repovestite de Ion Sapdaru şi Gabriel Andronache
spectacol pentru public mixt

LUNI, 5 octombrie

ora 10, sala mică
Teatrul Municipal
pentru Copii şi Tineret „MIHAI POPESCU” Tîrgovişte
1,2,3…..CIRC!
The Municipal Theatre for Children and Youth „MIHAI POPESCU” Tîrgovişte
1,2,3…..CIRCUS!
spectacol pentru copii

ora 11, sala mare
Teatrul de Păpuşi „PUCK” Cluj Napoca
DĂNILĂ PREPELEAC
PUCK Puppet Theatre Cluj Napoca
DĂNILĂ PREPELEAC
după Ion Creangă
spectacol pentru copii

ora 17, sala mare
Teatrul de Păpuşi „GULLIVER” Galaţi
CASTELUL DIN CARPAŢI
Puppet Theatre GULLIVER Galaţi
THE CARPATHIAN CASTLE
după Jules Verne
spectacol pentru public mixt

MARŢI, 6 octombrie

ora 10 şi 11, sala mică
PAPIERTHÉÂTRE Troyes Franţa
Un Robinson
PAPERTHEATRE Troyes France
A Robinson
după Robinson Crusoe de Daniel Defoe
spectacol pentru public mixt

ora 17, sala mare
Compania Bodecker&Neander Berlin Germania
LINIŞTE!
Bodecker&Neander Company Berlin Germany
SILENCE!
spectacol pentru public mixt

MIERCURI, 7 octombrie

ora 10, sala mică
SEREZ DE LUZ TEATRO SAO PAOLO BRAZILIA
Acrobatul
SEREZ DE LUZ TEATRO SAO PAOLO BRAZIL
The Acrobat
spectacol pentru public mixt

ora 11, sala mare
Teatrul Academic Regional de Păpuşi RIVNE UCRAINA
CÎNTECUL PĂDURII
Rivne Regional Academic Puppet Theatre (Ukraine)
THE FOREST SONG
de Lesya Ukrainka
spectacol pentru public mixt

ora 17, sala mare
Teatrul ARIEL Tg Mureş
ANIMALE DE HÂRTIE
ARIEL Theatre Tg Mureş
PAPER ANIMALS
de Rajiv Joseph
spectacol pentru tineri

JOI, 8 octombrie

ora 10, sala mică
TEATRUL „LUCEAFĂRUL” IAŞI
ALBINUŢA după Grigore Vieru
Iaşi Luceafărul Theatre
THE BUMBLE BEE
spectacol pentru copii

ora 11, sala mare
Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG Sibiu
VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ
GONG Sibiu Theatre for Children and Youth
A MIDSUMMER NIGHT΄S DREAM
după William Shakespeare
spectacol pentru public mixt

ora 17, sala mare
Seres de Luz Teatro Sao Paolo Brazilia
Pipistrello
Seres de Luz Teatro Sao Paolo Brazilia
Pipistrello
spectacol pentru public mixt

ora 17, sala mică
Teatrul de garaj şi curte Timişoara
PARICIDUL
spectacol pentru tineri

VINERI, 9 octombrie

ora 9, sala mare
TEATRUL DE PĂPUŞI FAMILIA FERRARI PARMA ITALIA
MORGANA
I BURATTINI DEI FERRARI PARMA ITALIA
MORGANA
de DANIELA FERRARI
spectacol pentru copii

ora 11.30, sala mare
LA NEGRA MARIA TEATRO SANTIAGO, CHILE
Mici poveşti despre Pămînt, Cer şi Mare
LA NEGRA MARIA TEATRO SANTIAGO, CHILE
Tiny Stories from the Earth, Sky and Sea
după María José Ferrada
spectacol pentru public mixt
La acest spectacol şi-a anunţat prezenţa Excelenţa sa, domnul Ivan Vejar, Consulul Republicii Chile în România.

ora 17, sala mare
TEATRUL „LUCEAFĂRUL” IAŞI
AVENTURILE BARONULUI MUNCCHAUSEN
Iaşi Luceafărul Theatre
THE ADVENTURES OF BARON MUNCHHAUSEN
repovestite de Ion Sapdaru şi Gabriel Andronache
spectacol pentru public mixt

FITCT, ediţia a II-a, 4-9 octombrie 2009, „Inovaţie şi creativitate”

Programul Festivalului Internaţional de Teatru pentru Publicul Tânăr Iași, ediţia a X-a „Orizonturi”, 5-12 octombrie 2017

Pentru prima oară în România, celebra companie a lui Peter Schumann, Bread and Puppet Theater, va juca exclusiv la Iași basic byebye cantastoria extravaganza, scriind istorie teatrală. detalii aici ==>
Translate »