Program pe zile – Festivalul Internaţional de Teatru pentru Publicul Tânăr, Ediția a XI-a, 4-11 octombrie 2018 • ALTFEL

VINERI28 SEPTEMBRIE – PROLOG

Ora 19, sala mare: Emilia Romagna Teatro Fondazione – Teatro delle Passioni Modena Italia – Work in progress (14+)

SHOWCASE Teatrul Luceafărul Iași

DUMINICĂ, 30 SEPTEMBRIE

Ora 10, sala mică – Teatrul Luceafărul Iași, Privighetoarea (4+)

Ora 11,30, sala mare – Teatrul Luceafărul Iași, Prințul fericit (7+)

Ora 18, sala mică – Teatrul Luceafărul Iași, Istorie la persoana I (avanpremieră, 14+)

MARȚI, 2 OCTOMBRIE

Ora 10, sala mică – Teatrul Luceafărul Iași, Capra cu trei iezi (4+)

Ora 11,30, sala mare – Teatrul Luceafărul Iași, Un pedagog de școală nouă (7+)

MIERCURI, 3 OCTOMBRIE

Ora 10, sala mică – Teatrul Luceafărul Iași, O poveste japoneză (4+)

Ora 11,30, sala mare – Teatrul Luceafărul Iași, Kajtus vrăjitorul (10+)

În cadrul Festivalul Internaţional de Teatru pentru Publicul Tânăr, Ediția a XI-a

JOI, 4 OCTOMBRIE

Ora 10-19, foyerEspaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Ora 10,00, sala mică: O poveste japoneză

Ora 11, sala mareSky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)

Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenbergspectacol lectură Nud urcând o scară de Mihai Ignat (în parteneriat cu FILIT)

Ora 18, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: lansare carte Ei sunt printre noi de Mihai Ignat

Ora 19, Cafeneaua veche: Katastrofa Clown ItaliaKatastrofa Show (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 10+)

Ora 18,45, sala mare: Deschiderea oficială

Ora 19, sala mare:  Teatrul Act București – Stage Dogs de Florin Piersic jr. (inspirat de A Life In The Theatre de David Mamet, 14+)

Ora 20,30, esplanada Luceafărul: Cal y Canto Teatro Spania – A-TA-KA!

 

VINERI, 5 OCTOMBRIE

Ora 10-19, foyer: Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Ora 10, sala mică: Asociația PETEC București, Pe bune (7+)

Ora 11, sala mare: Țăndărică București, Muzicanții din Bremen (6+)

Ora 12, Universitatea de Arte G. Enescu (Casa Balș, langa Filarmonica), foyer sala Eduard Caudella (etajul I): lansare carte Ultimele zile ale OccidentuluiCabaretul cuvintelorIubirile de tip pantof, iubirile de tip umbrelă, de Matei Vișniec

Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură  Maimuța de porțelan de Selma Dragoș; lansare de carte Teatru pentru publicul tânăr. 3 texte (în parteneriat cu FILIT)

Ora 18, Palas Mall zona Intersport:  Katastrofa Clown Italia, Katastrofa Show (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 6+)

Ora 18, sala mică: Teatrul Tineretului Piatra Neamț, School fest Cool, 6+

Ora 18, foyer: Linia 1 a culturii ieșene (în parteneriat cu FILIT și Noaptea albă a galeriilor)

Ora 19, Cafeneaua Veche LăpușneanuPICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita (4+)

Ora 19, sala mare: Trap Door Chicago SUA, Occident Express (16+)

Ora 19, Grădina Palas: Cal y Canto Teatro Spania – A-TA-KA!

Ora 20,00, Palatul Culturii foyerAUĂLEU TimișoaraMiorița (10+)

Ora 21, Cafeneaua Veche Lăpușneanu: Cal y Canto Teatro Spania – A-TA-KA!

 

SÂMBĂTĂ, OCTOMBRIE

Ora 10-19, foyer: Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Ora 10, sala mică : Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 11,30 sala mare: Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Visătorul (5+)

Ora 12, Pietonal Ștefan cel Mare: PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita

Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură Îngropându-l pe Gupi de Andrei Ursu (în parteneriat cu FILIT)

Ora 17,30, Esplanada Teatrului Luceafărul: Cronopia Argentina, Maromas (contorsionism, 6+)

Ora 18, Pietonal Lăpuşneanu PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita

Ora 18, sala mică: Teatrul de marionete pe apă Hanoi Vietnam (exclusiv la Iași, 5+), Marionetele vietnameze pe apă

 Ora 18,30, Esplanada Teatrului LuceafărulMencho Sosa Argentina, Show fotbalistic (4+)

Ora 19, Cafeneaua veche: Katastrofa Clown Italia, Katastrofa Show (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)

Ora 21, sala mare: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu –Perfect compus (14+)

 

DUMINICĂ, OCTOMBRIE

Ora 10-19, foyer: Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Ora 10, sala mică: Teatrul de marionete pe apă Hanoi Vietnam (exclusiv la Iași)

Ora 11 și ora 12,30, Palas, sala MozartTeater Tr3 Stockholm SuediaBO (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 6-18 luni)

Ora 11,30 sala mare: CHOREA Theatre Lodz, Teatr Figur CracoviaPolonia, Frații Aurorei boreale (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 5+)

Ora 12, Pietonal Ștefan cel MareMencho Sosa Argentina, Show fotbalistic (4+)

Ora 12, Esplanada Teatrului Luceafărul:  PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita (4+)

Ora 17, Pietonal Ștefan cel Mare: Mencho Sosa Argentina, Show fotbalistic (4+)

Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură Rupa Lucian. Un copil din România de Ad de Bont

Ora 17,30, Esplanada Teatrului LuceafarulCronopia, Argentina, Maromas (contorsionism) (6+)

Ora 18, sala mică: Teatrul „Matei Vișniec” Suceava, Pisici (14+)

Ora 18, Esplanada Teatrului Luceafărul:  PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita (4+)

Ora 19, Cafeneaua veche: Katastrofa Clown Italia, Katastrofa Show (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)

Ora 19, sala mareTeatrul Circo Braga Portugalia, Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Antonio și Beatrix (16+)

Ora 19, Palas Mall: Teatrul „Matei Vișniec” SuceavaMimesis

Ora 20, sala mică: Teatrul „Matei Vișniec” Suceava, Pisici (14+)

 

LUNI, 8 octombrie OCTOMBRIE

Ora 10-19, foyer: Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Ora 10, sala micăTeatrul Puck Cluj Napoca, Scufița Roșie și Lupul cel flămând (4+)

Ora 11,30, sala mare: Teatrul Gulliver GalațiPeter Pan (4+)

Ora 12, sala Protocol: Atelier de blogging

Ora 18, PallasSky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze (4+)

Ora 19, sala mare: Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova, Autorul

Ora 20, Teatru FIX: Giuvlipen, Corp urban

 

MARȚI, 9 OCTOMBRIE

Ora 9,30 și 11,30, sala mică: Junges Ensemble StuttgartEu vreau (4+)

Ora 11, sala mare: Teatrul Ninedu  Shanghai China Trezește-te! Lumea pe dos! (6+)

Ora 12, sala ProtocolAtelier de blogging

Ora 14, Colegiul Național Iași: Etta Ermini Dance Theatre Londra Marea Britanie, Roadworks (7+)

Ora 15, Colegiul Național Iași: workshop Etta Ermini Dance Theatre Londra Marea Britanie

Ora 18, sala mică: Centrul Replika București, Foreplay (14+)

Ora 18, Palas Mall: Turcia,Visul lui Karagöz (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)

Ora 18,30, foyer: Lansare de carte Iași, oameni ai cetății – teatru 

Ora 19, sala mareTeatrul „Ioan Slavici” Arad, Să ne cunoaștem mai bine (16+)

Ora 20, MERU: Asociația Art No More București, În numele Tatălui (16+)

 

MIERCURI, 10 OCTOMBRIE

Ora 9,30, sala micăKronicoKab Italia, Sub fire (4+)

Ora 11, sala mareTeatrul Ninedu  Shanghai China, Trezește-te! Lumea pe dos!(pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 6+)

Ora 11,30, sala micăKronicoKab Italia, Sub fire (4+)

Ora 12, sala Protocol: Atelier de blogging

Ora 12,30, sala mică: lansare revista Scena.ro 10 ani

Ora 13, sala mică: Lansare carte – Shakespeare et ses doubles de Dana Monah

Ora 17, Palas Mall: Turcia,Visul lui Karagöz (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 6+)

Ora 18, spital Arcadia: Machol Shalem Dance House Ierusalim Israel, Amfibi (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași,4+)

Ora 18, PalasEtta Ermini Dance Theatre Londra Marea Britanie, Roadworks (10+)

Ora 19, sala mareUnteatru București,  9 piese de teatru remixate (14+)

Ora 19, galeria Borderline: Programul de Arte Performative de la MNAC București,  NOK! NOK! (18+)

Ora 20, sala mică: Reactor de creație și experimentMiracolul de la Cluj de Petro Ionescu (16+)

 

JOI, 11 OCTOMBRIE

Ora 10, sala mică:   Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze (4+)

Ora 11, sala mareMachol Shalem Dance House Ierusalim Israel, Amfibi (4+)

Ora 12, Teatrul Luceafărul: Atelier de confecționat figuri Karagöz – Emine Civelek

Ora 18,30, foyer – Lansare de carte Teatrul și publicul său tânăr. Realități românești (coord. Oltița Cîntec)

Ora 19, sala mareTeatrul Odeon București, Svejk

 

28.09 – 12.10, Parcul de cultură Copou: Expoziția La GardFITPTI XI, un festival în imagini

 

Translate »