PROGRAM SĂPTĂMÂNAL

27.01.2015 – 01.02.2015



MARȚI, 27.01.2015

ora 10,00

MUZICANŢII DIN BREMEN

după Fraţii Grimm

în parteneriat cu Centrul Cultural German Iaşi

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Versuri: Cătălin Mihai Ştefan
Muzica: Radu Sanduloviciu
Distribuția: Ileana  Ocneanu, Liliana  Mavriş  Vârlan, Iulia Deloiu Trif, Elena Zmucilă, Carmen Mihalache,
                     Raluca Pintilie, Cristian Gheorghiu, Toma Hogea


ora 13,30

BASMUL PRINȚESEI REPEDE-REPEDE

după Emil Brumaru și Veronica D. Niculescu

Dramatizare: Oltiţa Cîntec
Regia: Ion Ciubotaru
Scenografia: Alina Herescu
Videodesign: Andrei Cozlac
Beatbox: Vlad Rotaru
Mișcare scenică: Cristina Todi
Asistenţă scenografie: Anda Pop
Distribuţia: Elena Zmuncilă (Prinţesa Repede-Repede), George Cocoş (pitic bun), Ioana Corban (o elevă),
                     Dumitru Georgescu (Şapte Capete), Alex Iurașcu (Povestucul BB), Beatrice Volbea (Povestucul VV),
                     Liliana Mavriş Vârlan (Smeagoliţa), Ileana Ocneanu (dădaca Albinia), Iulia Deloiu Trif, Gabriela Andrei,
                     Carmen Mihalache (slujitoarele).




MIERCURI, 28.01.2015



ora 9,45


ALBĂ CA ZĂPADA 

după Fraţii Grimm


Dramatizare Ion Agachi
Regia: Ion Ciubotaru
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

Distribuţia: Gabriela Andrei (Albă ca Zăpada),
                      Doina Iarcuczewicz (Împărăteasa mamă),
                      Gigi Şfaiţer (Împăratul),
                      Liliana Mavriş Vârlan (Mătrăguna, mama vitregă),
                      Toma Hogea (Bufonul, Un pitic),
                      Paul Sobolevschi (Craiul), Gabriel Lazăr (Vînătorul),
                      Ileana Ocneanu (Oglinda), Ionela Arvinte, Beatrice Volbea,
                      Emanuel Florentin, Iulia Deloiu Trif, Raluca Pintilie (Pitici)


ALBĂ CA ZĂPADA după Fraţii Grimm



ora 11,00

MUZICANŢII DIN BREMEN

după Fraţii Grimm

în parteneriat cu Centrul Cultural German Iaşi

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Versuri: Cătălin Mihai Ştefan
Muzica: Radu Sanduloviciu
Distribuția: Ileana  Ocneanu, Liliana  Mavriş  Vârlan, Iulia Deloiu Trif, Elena Zmucilă, Carmen Mihalache,
                     Raluca Pintilie, Cristian Gheorghiu, Toma Hogea


JOI, 29.01.2015


ora 10,00

FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI

Dramatizare de Constantin Brehnescu după Ion Creangă

Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan
Distribuţia: Doina Iarcuczewicz, Ion Agachi, Aurelian Diaconu, Cristian Gheorghiu
                     Gabriela Andrei, Carmen Mihalache

FATA MOŞULUI ŞI FATA BABEI


ora 11,15

D'ALE LUI PĂCALĂ


Distribuţia: Paul Sobolevschi (Păcală), Gabriel Lazăr (Mirele, Un bandit),
                      Ionela Arvinte (Mireasa), Liviu Smîntînică (Popa State),
                      Doina Iarcuczewicz (Preoteasa), Ion Agachi (Flaşnetarul),
                      Ionuţ Gînju (Flăcăul, Un bandit),
                      Iulia Deloiu Trif (Slujnica Preotesei), Raluca Pintilie (Păcală mic),
                      Radu Ştefan, Loredana Luca (Săteni)
Regia şi scenariul: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan



VINERI, 30.01.2015


ora 10,00

PUNGUŢA CU DOI BANI

după Ion Creangă

Dramatizare: Ion Agachi
Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Interpretează: Doina Iarcuczewicz, Viorel Vârlan


ora 11,00

CA SAREA-N BUCATE


Un spectacol de Constantin Brehnescu, după motivul basmului cunoscut

Dramatizare şi regie - Constantin Brehnescu
Scenografia - Viorica Perju
Muzica - Radu Ştefan
Coregrafie - Dana Coşeru
Distribuţia - Liviu Smântânică (Impăratul), Liliana Mavriş Vârlan (Ica),
                       Mariana Ivanov (Tica), Beatrice Engel (Ilica),
                       Emanuel Florentin (Bufonul), Ion Agachi (Slujitorul),
                       Ionut Gânju (Adam), Gigi Şfaiţer (Ambrozie),
                       Doina Iarcuczewicz (Doica, Mama), Aurelian Diaconu (Oşteanul),
                       Ileana Ocneanu


DUMINICĂ, 01.02.2015


ora 10,00

ALBINUŢA

după Grigore Vieru

           Regia şi adaptarea scenică: Ion Ciubotaru
           Scenografia: Mihai Pastramagiu
           Muzica: Simion Filimon, Gigi Şfaiţer
           Distribuţia: Mariana Teleman, Gabriela Andrei, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vîrlan,
                                Iulia Deloiu Trif, Ionela Arvinte, Emanuel Florentin, Raluca Pintilie,
                                Georgescu Dumitru (student, Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi).



ora 11,30

SINDBAD MARINARUL

Scenariu de Cristian Pepino dupa 1001 de nopti

Regia: Cristian Pepino
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Ionuţ Gânju (Sindbad), Gabriel Lazăr (Negustorul de vise), Liviu Smântânică (Cârmaciul),
                     Carmen Mihalache (Prinţesa Iasmina), Raluca Pintilie (Aisha),
                     Aurelian Diaconu, Adrian Zavloschi (Căpetenia străjilor),
                     Cristian Gheorghiu, Emanuel Florentin (Străjeri),
                     Toma Hogea (Vrăjitorul Mahaburu),
                     Viorel Vârlan (Regele din Pago-Pago),
                     Doina Iarcuczewicz (Vrăjitoarea Hecatona),
                     Iulia Deloiu-Trif, Liliana Mavriş-Vârlan (Fetele din Pago-Pago)