FITPT, ediţia a VIII-a, 4-9 octombrie 2015 • focus TÂNĂRUL ARTIST ROMÂN

PROGRAM (pentru detalii, click pe titlul evenimentului)
   pentru tineret și adulți

 

VINERI 25 septembrie, PROLOG

Ora 19, sala mare: Teatrul Național Cluj: APOLODOR după Gellu Naum, spectacol concert cu Ada Milea

 

SÂMBĂTĂ, 3 octombrie

Showcase Teatrul „Luceafărul”

Ora 11, sala mică: HANSEL ȘI GRETEL

Ora 17 și 19, sala mare: PISICA VERDEpremieră

 

DUMINICĂ, 4 octombrie

Ora 10, sala mică – Compania Hopa Trop București: HARAP ALB

Ora 11,30, sala mare – Teatrul PUCK Cluj: RĂȚUȘCA CEA URÂTĂ

Ora 19, sala mare – Teatrul Național Sibiu: ANTISOCIAL

Ora 20, foyer, lansare carte ION CREANGĂ ÎN LUMINILE RAMPEI

Ora 20,30, esplanada teatrului – spectacol de videomapping şi lasere (realizator videoartist Andrei Cozlac); live streaming

 

LUNI, 5 octombrie

Ora 9,30 și 11,30, sala mică – Teatrul Național pentru Publicul Tânăr Mannheim Germania: SUPRAFAȚA OBRAZNICĂ

Ora 11, sala mare – Teatrul Țăndărică București: MICUL PRINȚ

Ora 12, sala Studio UAGE: CLASA MOARTĂ de Tadeusz Kantor (proiecție film) INTRAREA LIBERA

Ora 17, Cărturești Palas: ASPARAGUS (spectacol-lectură), lansare carte Machtspiele Neue Theaterstücke aus Rumänien INTAREA LIBERA

Ora 19, sala mare – Teatrul Nottara Bucureşti: VESTUL SINGURATIC

MARŢI, 6 octombrie

Ora 10, sala mică – Teatrul Colibri Craiova: PRINȚUL BROASCĂ

Ora 10, Grădinița Hansel și Gretel – Teatrul Național pentru Publicul Tânăr Mannheim Germania: SUPRAFAȚA OBRAZNICĂ

Ora 11, sala mare – Compania Antonio Panzuto Italia: OPERA FRIGIDER

Ora 12, sala Studio UAGE: WIELOPOLE, WIELOPOLE de Tadeusz Kantor (proiecție film) INTRAREA LIBERA
Ora 18, foyer – lansare carte Florin Piersic Jr OPERE CUMPLITE vol II (Editura Humanitas)

Ora 19, sala mare – Teatrul Comedie, ARPAS București: IBSEN INCORPORATED

MIERCURI, 7 octombrie

Ora 9,30 şi 11,30, sala mică – KOEKLA Poppen Theatre Olanda: BIM, CÂRTIȚA CEA MICĂ

Ora 11, sala mare – Teatrul Gulliver Galați : MICA SIRENĂ

Ora 12, sala Studio UAGE: ASTĂZI ESTE ZIUA MEA de Tadeusz Kantor (proiecție film) INTRAREA LIBERA

Ora 17, Cărturești Palas: RUMOARE ÎN APE de Marco Martinelli (spectacol-lectură), lansare carte Dramaturgie italiană contemporană INTAREA LIBERA

Ora 19, sala mare – Teatrul Tineretului Piatra Neamț: VICLENIILE LUI SCAPINO

Ora 20, Teatru Fix – Teatrul Național Timișoara: PAGANINI NU MAI LOCUIEȘTE AICI

 

JOI, 8 octombrie

Ora 9,30 şi 11,30, sala mică – Finger and Thumb Theatre Marea Britanie : MINIFABULE

Ora 11, sala mare – Teatrul Gong Sibiu: HARAP ALB

Ora 15-16,30 și 17-18,30, Galeria Benjamin Fondane, Institutul Francez: Laurent Vincent (Franța) – atelier de improvizație pentru tineri

Ora 17, Cărturești Palas : PESCĂRUȘUL de Boris Akunin (spectacol-lectură) INTAREA LIBERA

Ora 19, sala mare – Teatrul Excelsior București: HISTORY BOYS

Ora 20, Teatru FIX – Odeon, ARPAS București : EU. O CASĂ DE PĂPUȘI

 

VINERI, 9 octombrie

Ora 9,30 și 11,30, sala mică – SAS Marionetas Portugalia: ETC…

Ora 11, sala mare – Teatrul Scena Gorica Croația: POVESTE NESPUSĂ

Ora 12, sala mică – „Tânărul artist de teatru. Istorii românești recente” – dezbatere și lansare de carte

Ora 17 – Galeria Benjamin Fondane, Institutul Francez: „Improvizația teatrală, metodă de actorie” (conferinţă Laurent Vincent)

Ora 19, sala mare – Teatrul Național București: ActOrchestra

Ora 20,30, esplanada teatrului – spectacol de videomapping şi lasere (realizator videoartist Andrei Cozlac)

   pentru tineret și adulți

FITPT, ediţia a VIII-a, 4-9 octombrie 2015 • focus TÂNĂRUL ARTIST ROMÂN

FITPT, ediţia a VIII-a, 4-9 octombrie 2015 • focus TÂNĂRUL ARTIST ROMÂN

Translate »