FITPTI, ediţia a IX-a, 6-12 octombrie 2016 – PROGRAM

focus NELINIȘTILE PREZENTULUI

MIERCURI 5 octombrie

Showcase Teatrul „Luceafărul” Iași

Ora 11, sala mare: CÂND VISĂM de Verena Koch și Kerstin Pell (coproducție Teatrul „Luceafărul” Iași, Centrul Cultural German Iași, Forumul Cultural Austriac București) PREMIERĂ

Vernisaj expoziție foto IMAGINILE FESTIVALULUI – Galeria „La gard” Parcul de Cultură Copou

Ora 19, sala mare: PISICA VERDE de Elise Wilk

Lansare carte CARTE CU PISICA VERDE

 

JOI, 6 octombrie

Ora 10 și 11,30, sala mică:  Rodrigue Barbe, Canada  LISSORO, poveste africană

Ora 17, librăria Cărturești- spectacol-lectură  EDGAR PAILLETTES de Simon Boulerice

Ora 18, spectacol în aer liber, Pietonal Lăpușneanu: Teatrul Municipal „Matei Vișniec” Suceava CĂRȚILE

Ora 18, sala mică: Odradek /Cie Pupella Nogues/ Centre de Création et de Développement pour les Arts de la Marionnette Franța START!

Ora 19, sala mare: Teatrul „Aureliu Manea” Turda: VERTIJ un spectacol de Mihai Măniuțiu și Vava Ștefănescu

Ora 20,15, esplanada teatrului – spectacol de videomapping şi lasere (realizator videoartist Andrei Cozlac); live streaming

 

VINERI, 7 octombrie

Ora 10, sala mică: El Retrete de Dorian Gray Spania CABARET

Ora 12, sala mică: spectactacol-lectură CEAS DE SEARĂ ÎNTR-O TOAMNĂ TÂRZIE de Fr Dürrenmatt

Dezbatere: TRADUCEREA pentru TEATRU, între literar și scenic

Ora 18, spectacol în aer liber, Pietonal Lăpușneanu: Teatrul Municipal „Matei Vișniec” Suceava CĂRȚILE

Ora 17, Cărturești Palas: spectacol-lectură PEȘTII DORM? de Jens Raschke

Ora 19, sala mare: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu BIZONI

Ora 20, spectacol în aer liber, Pietonal Lăpușneanu – Teatrul Bis Sibiu, NĂSCUT ÎN ’90

 

SÂMBĂTĂ, 8 octombrie

Ora 10, sala mică: El Retrete de Dorian Gray Spania CABARET

Ora 11,30, sala mare Teatrul Gong Sibiu ALICE

Ora 17, aer liber: Compania AUĂLEU Timișoara HUUUOOOO !!

Ora 18, aer liber: Teatrul din valize, Polonia SATYRIADA

Ora 19, sala mare: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, 20 NOIEMBRIE

Ora 20,30, sala mică: Unteatru București, SUNSET LIMITED

 

DUMINICĂ, 9 octombrie

Ora 10, sala mică – Teatrul din valize Polonia: SHOW CU BALOANE

Ora 11,30, sala mare – Teatrul Țăndărică București, OMUL de ZĂPADĂ care VROIA să ÎNTÂLNEASCĂ SOARELE

Ora 17, aer liber: Compania AUĂLEU Timișoara HUUUOOOO !!

Ora 18 , Pallas Mall – Teatrul din valize Polonia: SHOW CU BALOANE

Ora 18, sala mică – lansare carte DRAMATURGI FRANCEZI de Ștefan Oprea și Anca Maria Rusu

Ora 19, sala mare: Centrul Cultural „Nicolae Bălcescu” București: AGLAJA

Ora 20, (la Teatru Fix) – REACTOR Cluj DISPARIȚIA

 

LUNI, 10 octombrie

Ora 9,30, sala mică – Teatrul Prova și Teatrul La Baraca Italia: DUET

Ora 11,30 sala mică –Teatrul Gulliver Galați: CĂLĂTORIE SPRE CENTRUL PĂMÂNTULUI

Ora 12, sala Studio UAGE: Eugenio Barba ȚARA ÎN CARE COPACII ZBOARĂ (proiecție film documentar)

Ora 18 , Pallas Mall – Teatrul Prova și Teatrul La Baraca Italia: DUET

Ora 19, sala mare – Teatrul Național Timișoara: HAMLET

Ora 20 (sala Teatru FIX): Asociația UMA ED ROMÂNIA REFRACȚIE

 

MARŢI, 11 octombrie

Ora 9,30, sala mică: Compania Trule, Portugalia – PĂPUȘILE DIN VIAȚA MEA

Ora 11, sala mică: Compania Trule, Portugalia – PĂPUȘILE DIN VIAȚA MEA

Ora 11, sala mare – AnimArt Cluj: CRĂIASA ZĂPEZII

Ora 12, sala Studio UAGE: Alvis Hermanis MAI MULT DECÂT VIAȚĂ (proiecție film documentar)

Ora 19, sala mare – Compania Replika, București – AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ

Ora 20, sala Casa Studenților Iași – Teatrul Național București – O ÎNTÂMPLARE CIUDATĂ CU UN CÂINE LA MIEZUL NOPȚII

 

MIERCURI, 12 octombrie

Ora 9,30  sala mică – Poppentheater Jacobus Wieman Olanda POVESTEA a TREI CUTIUȚE

Ora 11, sala mare – Teatrul Colibri Craiova: FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI

Ora 12, sala Studio UAGE: Thomas Ostermeier. TEATRUL CARE NU NE MAI AJUNGE (proiecție film documentar); lansare carte Thomas Ostermeier Teatrul și frica

Ora 17, lansare carte: Regia românească, de la act de interpretare la practici colaborative

Ora 18, sala mică: Teatrul Ariel Tg Mureș – RESPIRAȚII

Ora 18, Pallas Mall Poppentheater Jacobus Wieman Olanda POVESTEA a TREI CUTIUȚE

Ora 19, sala mare: FREAK SHOW  cu FLORIN PIERSIC Jr.

Ora 20,30, esplanada teatrului – spectacol de videomapping şi lasere (realizator videoartist Andrei Cozlac)

Programul Festivalului Internaţional de Teatru pentru Publicul Tânăr Iași, ediţia a X-a „Orizonturi”, 5-12 octombrie 2017

Pentru prima oară în România, celebra companie a lui Peter Schumann, Bread and Puppet Theater, va juca exclusiv la Iași basic byebye cantastoria extravaganza, scriind istorie teatrală. detalii aici ==>
Translate »