FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU PENTRU COPII ŞI TINERET FITCT Iaşi
International Theatre Festival for Children and Youth
FITCT Iaşi
Ediţia a IV-a, Mari creatori
6-12 octombrie 2011
Joi, 6 octombrie
ora 11 şi 18, sala mare
Scufiţa Roşie
Compania Louis Brouillard Paris Franţa
Un spectacol de Joël Pommerat după povestea populară
Little Red Riding Hood
Louis Brouillard Company Paris France
Performance by Joël Pommerat after the fairytale
Spectacol în limba franceza, cu traducere, 45 minutes, peste 6 ani
Joi, 6 octombrie, ora 11 şi 18, sala mare
Partener: Centrul Cultural Francez Iaşi
ora 18 – Deschiderea oficială
Official Opening
Vineri, 7 octombrie
ora 10, sala mică
Dumbrava minunată
după Mihail Sadoveanu
Teatrul Luceafărul Iaşi – premieră
The Hunky Grove
After Mihail Sadoveanu
Iaşi Luceafărul Theatre
50 min, peste 4 ani
ora 11, sala mare
Luna unei alte nopţi
The Moon of Another Night
de Charlotte Puyk-Joolen
Teatrul ‘t Magisch Olanda
‘t Magisch Theatertje Maastricht
50 min, peste 6 ani
Partener ׃ Ambasada Regatului Ţărilor de Jos
ora 18, sala mare
Momentum
de Ananda Puyk
Momentum
by Ananda Puyk
Compania Ananda Puyk Olanda
Ananda Puyk Company Netherland
50 min, tineri şi adulţi
Partener ׃ Ambasada Regatului Ţărilor de Jos
ora 18, sala mică
Teatrul lui Svoboda
Theatre Svoboda
Endorfilm Praga – premieră pe ţară
National premiere
Film documentar, 90 min, premieră pe ţară, subtitrare în engleză
Partener ׃ Centrul Ceh Bucureşti
Sîmbătă, 8 octombrie
ora 10, sala mică
Ninigra şi Aligru
Dramatizare de Oana Leahu, după Nina Cassian
Teatrul Ariel Tg Mureş
Ninigra and Aligru
after Nina Cassian
Tg Mureş Ariel Theatre
50 min, 3 -12 ani
ora 11, sala mare
Eu sunt Eu!
de Mira Lobe, Verlag Jungbrunnen
Teatrul Asou Graz Austria
I am I
Graz Austria Asou Theatre
50 min, peste 4 ani
Partener ׃ Forumul Cultural Austriac
ora 18, sala mare
Hansel şi Gretel
după Fraţii Grimm
Teatrul Puck Cluj – Napoca
Hansel and Gretel
after Grimm Brothers
Cluj–Napoca Puck Theatre
50 min, pentru copii
Duminică, 9 octombrie
ora 10, sala mică
Spărgătorul de nuci
după P.I. Ceaikovski
Compania Muşchetarii Bucureşti
The Nutcracker
after P.I. Ceaikovski
Bucureşti Musketeers Company
ora 11,30, sala mare
A fost odată un rege…Diez
Spectacolul nonverbal după Fraţii Grimm
Teatro Verde Roma Italia
Once upon a time a King…diesis
after Grimm Brothers
Hreen Theatre Rome Italy
50 minute, peste 5 ani
Partener ׃ Institutul Italian “Vito Grasso“ Bucureşti, AutoPadova Iaşi
ora 18, sala mare
3 poveşti cu zmei
din Enciclopedia zmeilor de Mircea Cărtărescu
Versiune scenică de Alice Barb şi Oltiţa Cîntec
Teatrul Luceafărul Iaşi – premieră
3 Stories with dragons
From The Dragons Encyclopedia by Mircea Cărtărescu
Iaşi Luceafărul Theatre – premiere
Luni, 10 octombrie
ora 10, sala mică
Cenuşăreasa
Adaptare după Fraţii Grimm şi Charles Perrault
Teatrul Ţăndărică Bucureşti
Cinderella
After Grimm Brothers and Charles Perrault
Bucureşti Ţăndărică Theatre
60 min, copii peste 3 ani
Luni, 10 octombrie
ora 11, sala mare
Povestea Motanului Încălţat
adaptare dupã Charles Perrault de Daniel Stanciu
Teatrul Gulliver Galaţi
Puss in Boots
After Charles Perrault
Galaţi Gulliver Theatre
5-10 ani, 50 min
Luni, 10 octombrie
ora 18, sala mare
Bruno Schulz, istoria imaginaţiei păcătoase
Teatrul Pinokio Lodz Polonia
Bruno Schulz – the story of a vicious imagination
Lodz Pinokio Theatre Poland
65 min, tineri peste 16 ani şi adulţi,
Partener: Institutul Polonez Bucureşti
Marţi, 11 octombrie
ora 10, sala mică
Extraordinara maşinărie zburătoare
Teatrul Garlic Marea Britanie
Magnificent Flying Machine
Garlic Theatre Great Britain
45 min, pentru copii
Partener ׃ British Council
Marţi, 11 octombrie
ora 10, sala mare
Impozanta Lalula
de Christian Morgenstern
Teatrul Naţional Mannheim Germania
Teatrul pentru Copii şi Tineret Schnawwl
The Great Lalula
By Christian Morgenstern
National Theatre Mannheim
Children and Youth Schnawwl Theatre
45 minute, 2-4 ani
Parteneri: Centrul Cultural German Iaşi, Ministerul de Ştiinţă, Cercetare şi Arte Baden Württemberg
Marţi, 11 octombrie
ora 18, sala mare
Pyramus &Thisbe4You
după scena meşteşugarilor din Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare
traducerea şi adaptarea Andrei Marinescu
Teatrul Odeon Bucureşti
Pyramus &Thisbe4You
After A Midsummer Night Dream by William Shakespeare
Odeon Bucureşti Theatre
Spectacol pentru tineri şi adulţi, 1h30 min
Miercuri, 12 octombrie
ora 10, sala mică
Extraordinara maşinărie zburătoare
Teatrul Garlic Marea Britanie
Magnificent Flying Machine
Garlic Theatre Great Britain
45 min, pentru copii
Partener ׃ British Council
ora 18, sala mare
3 poveşti cu zmei
din Enciclopedia zmeilor de Mircea Cărtărescu
Versiune scenică de Alice Barb şi Oltiţa Cîntec
Teatrul Luceafărul Iaşi
3 Stories with dragons
From The Dragons Encyclopedia by Mircea Cărtărescu
Iaşi Luceafărul Theatre
Lansări de carte, expoziţii, workshops, dezbateri
Books presentations, exhibitions, workshops, debates