FITCT, ediţia a IV-a, 6-12 octombrie 2011 • „Mari creatori”

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU PENTRU COPII ŞI TINERET FITCT Iaşi
International Theatre Festival for Children and Youth
FITCT Iaşi

Ediţia a IV-a, Mari creatori

6-12 octombrie 2011
Joi, 6 octombrie

ora 11 şi 18, sala mare

Scufiţa Roşie
Compania Louis Brouillard Paris Franţa
Un spectacol de Joël Pommerat după povestea populară

Little Red Riding Hood
Louis Brouillard Company Paris France
Performance by Joël Pommerat after the fairytale

Spectacol în limba franceza, cu traducere, 45 minutes, peste 6 ani
Joi, 6 octombrie, ora 11 şi 18, sala mare
Partener: Centrul Cultural Francez Iaşi

ora 18 – Deschiderea oficială
Official Opening

Vineri, 7 octombrie

ora 10, sala mică

Dumbrava minunată
după Mihail Sadoveanu
Teatrul Luceafărul Iaşi – premieră
The Hunky Grove
After Mihail Sadoveanu
Iaşi Luceafărul Theatre

50 min, peste 4 ani

ora 11, sala mare

Luna unei alte nopţi
The Moon of Another Night
de Charlotte Puyk-Joolen

Teatrul ‘t Magisch Olanda
‘t Magisch Theatertje Maastricht

50 min, peste 6 ani
Partener ׃ Ambasada Regatului Ţărilor de Jos

ora 18, sala mare

Momentum
de Ananda Puyk

Momentum
by Ananda Puyk

Compania Ananda Puyk Olanda
Ananda Puyk Company Netherland

50 min, tineri şi adulţi

Partener ׃ Ambasada Regatului Ţărilor de Jos

ora 18, sala mică

Teatrul lui Svoboda
Theatre Svoboda
Endorfilm Praga – premieră pe ţară
National premiere
Film documentar, 90 min, premieră pe ţară, subtitrare în engleză
Partener ׃ Centrul Ceh Bucureşti

Sîmbătă, 8 octombrie
ora 10, sala mică

Ninigra şi Aligru
Dramatizare de Oana Leahu, după Nina Cassian
Teatrul Ariel Tg Mureş
Ninigra and Aligru
after Nina Cassian
Tg Mureş Ariel Theatre

50 min, 3 -12 ani

ora 11, sala mare

Eu sunt Eu!

de Mira Lobe, Verlag Jungbrunnen
Teatrul Asou Graz Austria

I am I
Graz Austria Asou Theatre

50 min, peste 4 ani

Partener ׃ Forumul Cultural Austriac

ora 18, sala mare
Hansel şi Gretel
după Fraţii Grimm
Teatrul Puck Cluj – Napoca

Hansel and Gretel
after Grimm Brothers

Cluj–Napoca Puck Theatre

50 min, pentru copii

Duminică, 9 octombrie

ora 10, sala mică

Spărgătorul de nuci
după P.I. Ceaikovski
Compania Muşchetarii Bucureşti
The Nutcracker
after P.I. Ceaikovski

Bucureşti Musketeers Company

ora 11,30, sala mare

A fost odată un rege…Diez
Spectacolul nonverbal după Fraţii Grimm
Teatro Verde Roma Italia
Once upon a time a King…diesis
after Grimm Brothers

Hreen Theatre Rome Italy

50 minute, peste 5 ani

Partener ׃ Institutul Italian “Vito Grasso“ Bucureşti, AutoPadova Iaşi

ora 18, sala mare

3 poveşti cu zmei
din Enciclopedia zmeilor de Mircea Cărtărescu
Versiune scenică de Alice Barb şi Oltiţa Cîntec
Teatrul Luceafărul Iaşi – premieră

3 Stories with dragons
From The Dragons Encyclopedia by Mircea Cărtărescu

Iaşi Luceafărul Theatre – premiere

Luni, 10 octombrie

ora 10, sala mică

Cenuşăreasa
Adaptare după Fraţii Grimm şi Charles Perrault
Teatrul Ţăndărică Bucureşti

Cinderella
After Grimm Brothers and Charles Perrault
Bucureşti Ţăndărică Theatre

60 min, copii peste 3 ani

Luni, 10 octombrie

ora 11, sala mare

Povestea Motanului Încălţat
adaptare dupã Charles Perrault de Daniel Stanciu
Teatrul Gulliver Galaţi

Puss in Boots
After Charles Perrault
Galaţi Gulliver Theatre

5-10 ani, 50 min

Luni, 10 octombrie

ora 18, sala mare

Bruno Schulz, istoria imaginaţiei păcătoase
Teatrul Pinokio Lodz Polonia

Bruno Schulz – the story of a vicious imagination
Lodz Pinokio Theatre Poland

65 min, tineri peste 16 ani şi adulţi,

Partener: Institutul Polonez Bucureşti

Marţi, 11 octombrie

ora 10, sala mică

Extraordinara maşinărie zburătoare
Teatrul Garlic Marea Britanie
Magnificent Flying Machine
Garlic Theatre Great Britain

45 min, pentru copii

Partener ׃ British Council

Marţi, 11 octombrie

ora 10, sala mare

Impozanta Lalula
de Christian Morgenstern
Teatrul Naţional Mannheim Germania
Teatrul pentru Copii şi Tineret Schnawwl

The Great Lalula
By Christian Morgenstern
National Theatre Mannheim
Children and Youth Schnawwl Theatre

45 minute, 2-4 ani

Parteneri: Centrul Cultural German Iaşi, Ministerul de Ştiinţă, Cercetare şi Arte Baden Württemberg

Marţi, 11 octombrie

ora 18, sala mare

Pyramus &Thisbe4You
după scena meşteşugarilor din Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare
traducerea şi adaptarea Andrei Marinescu
Teatrul Odeon Bucureşti

Pyramus &Thisbe4You
After A Midsummer Night Dream by William Shakespeare
Odeon Bucureşti Theatre

Spectacol pentru tineri şi adulţi, 1h30 min

Miercuri, 12 octombrie

ora 10, sala mică

Extraordinara maşinărie zburătoare
Teatrul Garlic Marea Britanie

Magnificent Flying Machine
Garlic Theatre Great Britain

45 min, pentru copii

Partener ׃ British Council

ora 18, sala mare

3 poveşti cu zmei
din Enciclopedia zmeilor de Mircea Cărtărescu
Versiune scenică de Alice Barb şi Oltiţa Cîntec
Teatrul Luceafărul Iaşi

3 Stories with dragons
From The Dragons Encyclopedia by Mircea Cărtărescu

Iaşi Luceafărul Theatre

Lansări de carte, expoziţii, workshops, dezbateri

Books presentations, exhibitions, workshops, debates

FITCT, ediţia a IV-a, 6-12 octombrie 2011 • „Mari creatori”

Translate »